Ebba Friis Eriksen er nyvalgt styreleder i NKF plan og byggesak. Foto: Canva / Privat
NKF plan og byggesak
2025: En ny fase for plan og byggesak i NKF!
To styrer har blitt til ett når styrene i NKF byggesak og NKF plan og miljø har blitt slått sammen til NKF plan og byggesak. I de fleste kommuner er plan- og byggesaksoppgaver samlet i samme avdeling eller virksomhet, samtidig som mange nok vil mene at den faglige metodikken mellom plan og byggesak er ulik.
Ebba Friis Eriksen. Her fra EFFs høstseminar. Foto: NKF |
Ebba Friis Eriksen
Byutviklingssjef
Porsgrunn kommune
Styreleder NKF plan og byggesak
Plan og miljø utarbeider planer eller saksbehandler planer og bestemmelser med fokus på å finne frem til gode løsninger for aktuelle prosjekt og planer. Byggesak sine viktigste oppgaver er å tolke om tiltak er i tråd med reguleringsbestemmelser eller øvrig lov og forskrift. Utenfra kan det synes som om oppgavene er like, men de fleste som jobber innenfor fagområdene er enige om at den faglige tilnærmingen er forskjellig. Jeg tror imidlertid at fagområdene har stort utbytte av gjensidig læring, og dette er nok noe det nye styret vil jobbe med.
Det blir et spennende år for oss som er valgte styremedlemmer. Målet er at sammenslåingen skal være til medlemmenes beste. Samtidig skal NKF og fagstyrene gi rammer som gjør at hvert enkelt styremedlem finner motivasjon til å engasjere seg over tid.
Strategidokumentet for Norsk Kommunalteknisk Forening (NKF) 2024-2026 har tittelen “Samfunnsbyggerne”. Dokumentet handler om hvordan NKF skal bidra til å utvikle bærekraftige lokalsamfunn gjennom kunnskapsdeling og samarbeid.
Digitalisering har gitt forventninger om effektivisering innenfor fagområdene. Det var mange forventninger til at eByggesak skulle forenkle saksbehandlingen. De fleste kommuner opplever nesten det motsatte: Saksbehandlingssystemene til eByggesak har blitt til en omfattende sjekkliste, og kommunene opplever at systemene fra ulike leverandører har mange feil og mangler, noe som igjen medfører at mye unødig tid går med til oppfølging og retting.
Nå er det store forventninger knyttet til hva KI kan bidra med. Stadig flere opplever nytte av KI-verktøy, som kan lage sammendrag av lange rapporter på sekunder. NKF ser også på muligheten for å bruke Copilot i byggesak, og foreningen har flere prosjekter der bruk av KI står sentralt.
Strategidokumentet til NKF fremhever digital satsing, og flere punkter i dokumentet er relevante for KI-satsingen.
De fleste kommuner i Norge påvirkes av konjunkturer i byggebransjen. Mange kommuner har de siste årene merket mindre pågang av plan- og byggesaker, og noen steder har sakspågangen stoppet helt opp. Mye tyder på at renten settes noe ned i løpet av 2025, dette vil sannsynligvis igjen føre til økt sakspågang i mange kommuner.
Både sakspågang og KI blir nok noen av mange spennende temaer i 2025!